2009 m. spalio mėn. 24 d. keturi TDI mokyklos auklėtiniai – aš, Eduardas, Aidas bei Linas eilinį kartą lankėsi Hančios ežere. Buvo suplanuotas giluminis nėrimas į Hančios ežero giliausią vietą.
Šiam panėrimui buvo ruošiamasi daugiau nei metus – praeiti TDI kursai iki Advanced Trimix, atlikta serija giluminių panėrimų su oru bei trimiksu, įsigyta bei daug kartų išbandyta techninė nardymo įranga (suporinti bei etapiniai balionai, reguliatoriai, kompiuteriai, prožektoriai), reikalingi analizatoriai, paruošti bei išbandyti įvairūs kvėpavimo mišiniai.
Į ežero vidurį mus nuplukdė ponas Andrzej Markiewicz. Nors plūduru ši vieta ir nebuvo pažymėta, nuleidome gylmatį, kurį ištraukus radome 104 m gylio parodymus.
Aidas jau yra buvęs Hančios giliausioje vietoje, tačiau šį sykį jis lydėjo mane iki 40 m gylio. Kaip transportines dujas žemyn naudojau orą iš Aido baliono. Po to persijungiau į giluminį dujų mišinį ir gana dideliu greičiu nėriau gilyn. Jausmas tikrai neapsakomas kai matai greitai didėjantį gylį. Kaip planuota, jau 5-ą nėrimo minutę pasiektas ežero dugnas. Jame tikrai nieko naujo, toks pats vaizdas ir reljefas kaip ir daugelyje Lietuvos ežerų 30-40 m gyliuose. Vandens temperatūra apačioje 4 laipsniai. Dugninis laikas nedidelis – tik 3 minutės, nes čia labai greitai idėja dekompresinis laikas. Jokio azotinės narkozės poveikio nepajutau dėl didelio helio kiekio dujų mišinyje. Buvau pasruošęs įvairiems netikėtumams, pvz. reguliatorių užšalimui, galimam azotinės narkozės poveikiui. Grįžtant atgal atlikti keli giluminiai sustojimai, ir kaip planuota, 22-ą nėrimo minutę 35 m gylyje mane pasitiko Eduardas, o dar aukščiau ir Linas su savo galinga fototechnika.
Pati nuobodžiausia nėrimo dalis – dekompresiniai sustojimai. Buvo naudoti du VR3 kompiuteriai ir atsarginis nėrimo planas – lentelė su „bottom taimeriu“. Nors į abu kompiuterius buvo įvesti vienodi dujų mišiniai, tačiau dėl skirtingų iš anksto nustatytų konservatyvumo lygių šiek tiek skyrėsi dekompresiniai gyliai bei laikai. Be abejo buvo išpildyti konservatyvesnio kompiuterio dekompresiniai reikalvaimai (43 minutės 6 m gylyje).
Nėrimo metu naudotos dujos: dugininės – TRIMIX 12/62 (2×12 litrų 230 bar), tarpinės (bei rezervinės) NITROX 40 (11,1 litrų, 200 bar), dekompresinės NITROX 60 (11,1 litrų 200bar) bei deguonis (5,5 litrų – profilaktinis sustojimas 3 m gylyje 5 minutėm ir galutinis iškylimas – ačiū Linui). Sauso kostiumo „pašiltinimui“ naudojau argono dujas, todėl šalčio beveik nejutau (vandens temperatūra atliekant dekompresinius sustojimus buvo apie 7-8 laipsnius).
Nėrimo metu naudoti reguliatoriai: pagrindiniai Apeks TEK3 (per pusantrų tarnavimo metų nė karto nepavedė), papildomuose balionuose – Aqualung Legenda LX bei Titan. Plūdrumo kompensatorius – sparnas Halcyon Explorer (pilnai pakako 55 Lbs keliamosios galios).
Visas nėrimas užtruko 85 minutes, bet ruoštis tam reikėjo labai ilgai.
Ačiū visai palaikymo komandai tiek valtyje tiek krante. Tikiuosi netolimoje ateityje atlikti daugiau, bet įdomesnių giluminių panėrimų tiek Hančioje, tiek Lietuvos giliuosiuose ežeruose.
Misija įmanoma manau pavyko!!!
Saulius
Valio!!! 😀
Džiaugiuosi sėkmingu tikslo pasiekimu 🙂
Net spaudimas palilo skaitant 🙂 SUPER !!!
С Ðовым Годом Ð’Ñех поздравлÑÑŽ, ÑчаÑÑ‚ÑŒÑ, радоÑти желаю !
Возьму в избранное ваш реÑурÑ, буду заглÑдывать еще, у Ð²Ð°Ñ Ñамое лучшее опиÑание получаетÑÑ